Kaj pa slika?
Televizor kupimo na podlagi velikosti prostora in oddaljenosti od gledišča in ne na podlagi največje akcije v trgovini s pohištvom. Kar nekaj tehničnih dejavnikov je, ki jih je v poplavi različnih možnosti pri nakupu dobro upoštevati.
Skozi zgodovino sta zvok in slika med najpomembnejšimi človekovimi spremljevalci pri ustvarjanju, druženju in sproščanju.
Hiša, stanovanje ali poslovni prostor so brez dobre avdio in video opreme prazni, pusti in žal silijo ljudi v individualno samoto in posledično v gledanje majhnih zaslonov v obliki naših telefonov. Časi minimalizma in tovrstnega opremljanja prostorov počasi postajajo zgodovina in ponovno se vrača druženje v prijetnem družinskem okolju.
“Pred 15 do 20 leti smo prostor prilagodili ozvočenju,…
…danes ozvočenje prilagodimo prostoru…”
Pametne avdio video naprave, ki jih lahko upravljamo preko telefona, omogočajo, da zvok prihaja iz kakovostne opreme in ne iz slušalk ali kot šumenje neposredno iz telefona.
Avdio predstava postane družabna in približek tega, kar so doživljali naši ‘daljni’ predniki, ki so pred revolucijo pametnih telefonov začuda skupinsko uživali v glasbi in druženju, mogoče celo zapeli ali zaplesali.
Podobno je z video vsebinami. Zakaj bi sliko družinskega potovanja pokazali na zaslonu telefona, če je v sekundi preslikana na zaslon sodobnega pametnega televizorja ali projekcijskega sistema.
Ljubitelji minimalizma prisegajo na vgradne in diskretne rešitve, tisti z večjimi zahtevami na kakovost klasično-sodobnih možnosti, avdiofili na klasiko.
Vgradni sistemi se običajno načrtujejo v fazi gradnje ali prenove, vse druge možnosti so odprte kadarkoli.
Zvočnike lahko kombiniramo v različnih trendovskih barvah. Za namestitev uporabimo stenske in stropne nosilce ali pa jih postavimo na ali poleg TV-omarice. Pri izbiri moramo poleg estetike paziti, da bo zvok ustrezno zapolnil prostor. Enako velja za dovolj zmogljivo pametno centralo sistema.
Izvajalcu omenite, da vas zanima več-sobni sistem z nadzorom preko telefona ali tablice. Le ti danes niso več nedosegljivi. Več si lahko preberete na povezai MULTI-ROOM za DOM in POSLOVNI PROSTOR
Televizor kupimo na podlagi velikosti prostora in oddaljenosti od gledišča in ne na podlagi največje akcije v trgovini s pohištvom. Kar nekaj tehničnih dejavnikov je, ki jih je v poplavi različnih možnosti pri nakupu dobro upoštevati.
V preteklosti smo kupili HiFi in televizor, ju prinesli domov in priklopili sami.
V sodobnem času to naredijo zgolj zagrizeni ljubitelji elektronike, saj so celoviti hišni sistemi veliko zapletenejši. Zahtevajo poznavanje avdio, video in IT-sistemov hkrati.
Vabljeni v naš “SHOW-HOUSE”, kjer vam prikažemo večsobno delovanje v več različnih prostorih. Dva kino sistema, dva HiFi sistema, ambientalno ozvočenje, prikaz v treh nadstropjih, sinhrono delovanje, posamično delovanje, prikaz nadzora, itd.
S seboj lahko prinesete tlorise vašega doma in že na licu mesta lahko naredimo hiter izračun glede na vaše finančne in funkcionalne zahteve.
email: podpora@av-planet.si
telefon: 051 436 500
Televizor z ravnim zaslonom ponuja malo prostora za zmogljive zvočnike, zato je zvok pogosto povprečen. To ne pomeni, da je kakovost zvoka vseh televizorjev enaka. Naš specialist kakovost zvoka televizorja izpelje iz več značilnosti.
Standardna
To so televizorji z “navadnimi” zvočniki, ne glede na to koliko jih je. Ti televizorji nimajo niti nizkotonca niti posebne zvočne tehnologije. Zvok je tisto, kar bi pričakovali od “normalnega” televizorja: razumljiv, vendar ne odličen.
Dobro za: novice, šport, pogovorne oddaje
Manj primeren za: filme, serije, glasbo
Dobra
Ti televizorji imajo relativno dobre zvočnike. Poleg tega imajo enega ali več nizkotoncev in/ali funkcijo s posebno zvočno tehnologijo. Tako so glasba ali močni zvočni učinki filmov, serij in iger jasno slišni.
Primerno za: filme, serije, glasbo, igre
Manj primerno za: učinek domačega kina
Zelo dobra
S temi televizorji dobite zvok, zaradi katerega se počutite, kot da ste v kinu. Imajo vgrajen soundbar (zvočna letev) ali pa so na voljo v kombinaciji z ločenim soundbarjem. To zagotavlja zvok, ki napolni prostor, jasne glasove in učinke ter globok bas.
Primerno za: domači kino z globokim in jasnim zvokom pri visoki glasnosti
Manj primerno za: vaše sosede
Velikost zaslona je podana v palcih in se meri diagonalno, to je od spodaj levo proti zgornji desni.
Najboljša velikost televizorja za vas
Na priloženi sliki si lahko ogledate širine najbolj priljubljenih diagonal zaslona. Odvisno od znamke televizorja se lahko ta širina razlikuje za nekaj centimetrov.
Najboljša velikost televizorja za vas
Idealna velikost zaslona je odvisna od tega, kako daleč ste od televizorja. Oglejte si več v razdelku “Priporočena oddaljenost sedišča pd televizorja”
Priporočena oddaljenost sedeža od televizorja je razdalja med televizorjem in vašim položajem gledanja. Zato je pomembno, da pred nakupom izmetrite razdaljo, da lahko izberete najbolj primerno velikost televizorja za vaš prostor.
Priporočene razdalje
Priporočene velikosti so le priporočilo. Pri nakupu se lahko odločite glede na vaše osebne želje.
Manj kot 2 metra: 43 palcev in manj
2 do 2,5 metra: od 32 do 55 palcev
2,5 do 3 metre: od 43 do 55 palcev
3 do 3,5 metra: od 49 do 65 palcev
3,5 do 4 metre: od 55 do 75 palcev
Več kot 4 metre: 65 palcev in več
Kakovost slike televizije določajo različni tehnični podatki. Ogledamo si vse te specifikacije in podamo objektivno oceno kakovosti slike
Tehnične specifikacije
Naslednji tehnični podatki določajo kakovost slike televizorja:
– resolucija
– hitrost osveževanja
– globina barve
– podpora za HDR
– črna reprodukcija
– svetlost
– vidni kot in odsev
Standardna
Kakovost slike teh televizorjev je dovolj dobra, če gledate predvsem novice ali druge TV-programe. Ali tudi redno gledate videoposnetke z Blu-ray-ja ali storitve pretakanja, kot je Netflix? Potem s temi televizorji ne uporabljate najvišje možne barvne reprodukcije ali pretočnosti.
Dobra
Ti televizorji zagotavljajo ostro in realistično reprodukcijo slike. To pomeni, da ima slika boljšo barvno reprodukcijo in močnejši kontrast, kar postane vidno pri Blu-ray-jih z ločljivostjo 4K (UHD), storitvah pretakanja, kot je Netflix, ali najnovejših igrah.
Zelo dobra
Kakovost slike je blizu namere ustvarjalca filma, še posebej, če gledate sliko HDR. Poleg kristalno čistie in svetlie slike sta zagotovljena realističen kontrast in barvni razpon, ki ga sestavlja več kot milijon različnih tonov.
Izjemna
Kakovost slike je blizu namere ustvarjalca filma, še posebej, če gledate sliko HDR. Poleg kristalno čistie in svetlie slike sta zagotovljena realističen kontrast in barvni razpon, ki ga sestavlja več kot milijon različnih tonov.
Ne samo, da ti televizorji zagotavljajo najbolj ostre, gladke in najbolj barvite slike z najglobljo črno reprodukcijo, imajo tudi najboljšo zaslonsko tehnologijo, ki je danes na voljo. Tako lahko s televizorjem OLED uživate v najgloblji reprodukciji črne barve in najširšem vidnem kotu. Televizorji QLED zagotavljajo 100 % barvne ravni in najvišjo svetlost, zaradi česar svetli toni izstopajo z vašega zaslona na impresiven način.
Pametne platforme vseh blagovnih znamk televizorjev se razlikujejo po videzu, funkcijah in razpoložljivih aplikacijah. Ta pregled navaja najpomembnejše razlike.
Android – Sony in Philips
Tako Philips kot starješi televezirji Sony uporabljajo operacijski sistem Android. Android je razvil Google, zato imajo televizorji vgrajen Chromecast. Z njim lahko s preprostim dotikom pošiljate slike iz pametnega telefona, tablice ali prenosnika na televizor. Zahvaljujoč Google Assistantu lahko s preprostimi glasovnimi ukazi upravljate s televizorjem in drugimi pametnimi napravami doma.
Glavne aplikacije: Netflix, YouTube, Spotify, Google Play, Videoland, Plex, Ziggo Go, Apple TV in Disney.
Glavne manjkajoče aplikacije: Yelo Play, KPN in Skype
Google TV – Sony in TCL
Veliko televizorjev Sony in TCL uporablja platformo Google TV Smart. To je prenovljena različica platforme Android. Zato je tudi zelo podoben platformi Android, čeprav obstajajo nekatere razlike. Tako Goggle TV priporoča vsebino, za katero meni, da bi vam utegnila biti všeč glede na to, kar ste že gledali. Spremenil se je tudi videz platforme, ki vam olajša izbiro najljubših vsebin. Vendar pa je nabor aplikacij ostal enak.
Glavne aplikacije: Netflix, YouTube, Spotify, Google Play, Videoland, Plex, Ziggo Go, Apple TV in Disney.
Glavne manjkajoče aplikacije: Yelo Play, KPN in Skype
LG – WebOS
Ko odprete LG-jev pametni meni, se na dnu zaslona prikažejo pisane kartice. Vsaka kartica predstavlja določeno aplikacijo ali funkcijo. Vrstni red kartic lahko enostavno prilagodite. Veliko televizorjev LG je opremljeno z daljinskim upravljalnikom Magic Remote. Uporabite ga za izbiro možnosti, tako da pokažete nanjo.
Glavne aplikacije: Netflix, YouTube, Spotify, Google Play, Plex, Apple TV (za televizorje od leta 2019) in Disney (samo na Nizozemskem).
Glavne manjkajoče aplikacije: Ziggo GO, Videoland, ESPN, Yelo Play, NOS, Skype, Tidal in TuneIn
Panasonic – Moj domači zaslon (Firefox)
Panasonicov pametni meni se je prej imenoval Firefox, trenutno pa se imenuje Moj domači zaslon. Meni je jasno urejen in svoje najljubše aplikacije lahko preprosto postavite v začetno vrstico.
Glavne aplikacije: Netflix, YouTube, Videoland, Plex, Pathé, NPO Start, KPN in Deezer
Glavne manjkajoče aplikacije: YouTube Kids, Spotify, NOS, Kijk, ESPN, Yelo Play, Google Play, Apple TV in Disney
Hitrost osveževanja je izražena v številu hercev. Ta številka označuje, koliko slik televizor prikaže na sekundo.
Razlika med 50 in 100 Hz
Večje kot je število sličic, bolj gladko je mogoče videti hitro dejanje. Če pogosto gledate športne ali akcijske filme, se odločite za 100 Hz TV.
50 ali 60 Hz? 100 ali 120 Hz?
Nekateri proizvajalci televizorjev uporabljajo hitrosti osveževanja 60 in 120 Hz. Uporabljeni standard je odvisen od lokacije. Evropske države uporabljajo 50 in 100 Hertzov, medtem ko ZDA tradicionalno uporabljajo 60 in 120 Hertzov. Vendar pa te različne hitrosti nimajo velike razlike: TV s 50 Hertz bo prikazal tudi signal 60 Hertzov, TV s 100 Hertz pa lahko prikazuje signal 120 Hertzov.
Televizorji so na voljo z različnimi vrstami zaslonov, od katerih ima vsak svoje prednosti in slabosti.
LED
LED TV je pravzaprav LCD TV, vendar z LED osvetlitvijo. LED TV ponuja odlično kakovost slike za srednje veliko dnevno sobo saje je tanek in je zaradi LED osvetlitve energetsko učinkovit.
OLED
Piksli televizorja OLED so samosvetleči, kar odpravlja potrebo po osvetlitvi ozadja. Posledica tega so izjemno bogate barve in črna slika, katera je zares črna. Zaslon OLED televizije ima debelino manj kot pol centimetra.
Večje število slikovnih pik na zaslonu ustvari ostrejšo sliko, kar omogoča, da so podrobnosti bolj vidne. Ločljivost televizorja pove, koliko slikovnih pik TV prikazuje.
HD ready
Televizor z ločljivostjo HD ready prikazuje najmanjše število slikovnih pik. To ločljivost priporočamo le, če iščete 32″ televizor za kuhinjo ali spalnico in je visoka ostrina slike drugotnega pomena.
Full HD
Ločljivost Full HD je ostrejša od ločljivosti HD ready. Večina TV-oddaj in DVD plošlov ima to ločljivost. Če večinoma gledate vsebino na televizorju velikosti do 49″ je televizor Full HD dobra izbira.
4K (UHD)
Ločljivost 4K je 4-krat ostrejša od Full HD. Razlike v podrobnostih so še posebej očitne pri zaslonih večjih od 49″. V tej ločljivosti se pojavlja vedno več spletnih videoposnetkov in Blu-ray ploščkov. Če želite kar najbolje izkoristiti to kakovost slike, nujno potrebujete televizor 4K.
8K (UHD)
Slike 8K(UHD) so 4-krat ostrejše od slik 4K(UHD). Posledično so tudi najmanjše podrobnosti jasno vidne na zaslonih velikosti 65″. Pomislite na mravlje ali zrna peska. Trenutno je na voljo malo posnetekov v ločljivosti 8K. Zato ti televizorji uporabljajo pametne tehnologije, zaradi česar so vsebine z nižjo ločljivostjo videti izjemno ostre.
AV-PLANET.SI
specializirana trgovina
premijske avdio video komponente
večsobni zvok v novogradnjah
svetovanje, montaža, kalibracije, servis
BODI NA TEKOČEM!
S posredovanjem naslova elektronske pošte soglašam, da av-planet.si moj elektronski naslov uporablja za namene obveščanja o akcijah, dogodkih in novostih iz sveta AV tehnike. Seznanjen sem, da se lahko iz sistema sporočil kadarkoli izpišem, in sicer tako, da v poslanem elektronskem sporočilu kliknem na označeno povezavo.